[04-Dec-2018 18:23:13 UTC] PHP Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function add_action() in /home/erimonan/public_html/tmdd.org/wp-content/themes/shift/inc/customizer.php:4 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/erimonan/public_html/tmdd.org/wp-content/themes/shift/inc/customizer.php on line 4 2015 Yılı Gazete Mesajı – TEKİRDAĞ MACAR DOSTLUK DERNEĞİ "Enter"a basıp içeriğe geçin

2015 Yılı Gazete Mesajı

Değerli Hemşerilerim,

Kuruluşumuzdan bu yana geçen  onüç yılı Derneğimizin kurumlaşmasını sağlayacak şekilde değerlendirmeğe çalıştık.  Bu doğrultudaki etkinliklerimizden olan   “Tekirdağ Macar Günleri”nin bu yıl onüçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Kentimizin kültür yaşamına katmak  istediğimiz bu etkinliğe geleneksel bir nitelik kazandırabilmekten de mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu sonuca ulaşmamızda Derneğimizden desteğini esirgemeyen başta Sayın Vali  ve Belediye Başkanlarımız olmak üzere tüm kamu görevlilerine, kuruluş temsilcilerine, üyelerimize ve  tüm hemşerilerimize teşekkür borçluyuz. Destek ve katkılarının devamını diliyoruz.

Hatırlayacağınız gibi  XII. Tekirdağ Macar Günü’nü  geçen yıl,  öncekilerde olduğu gibi Tekirdağ Kiraz Festivali içinde 7  Haziran 2014  tarihinde kutladık. Başlığımız da “KÜLTÜR DÜNYAMIZDA ÇIĞIR AÇAN İBRAHİM  MÜTEFERRİKA” idi. Macar kökenli olan İbrahim Müteferrika, Prens Rakoczi ile aynı dönemde Türkiye’de yaşamış, Osmanlı Sarayı ile Prens’in ilişkisinde tercüman olarak görev yapmış bir çok kez Tekirdağ’a gelmiştir. İbrahim Müteferrika bu süreçte Osmanlı’da ilk matbaayı kurmuştur.

Tekirdağ ve kültür dünyamız için    önemini bir kez daha ortaya koymak üzere düzenlediğimiz  panelde  Avukat yazar Sunahan Develioğlu  ile Macaristan’ın geçen yılki Ankara Büyükelçisi  Dr. Hovari JANOS sunumlar yapmışlardır.

Ayrıca, İbrahim Müteferrika anısına PTT  işbirliği ile hazırlanan özel pulun ve XII. Macar Günü Gazetesi’nin  tanıtımı yapılmış,  kokteyl ve  Özgürlük Parkı’nda Macar Modern Dans Topluluğu’nun gösterisi gerçekleştirilmiştir.

Programa konuk olarak Macaristan’ın ülkemizdeki diplomatik misyonu ile birlikte Macaristan Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu,   İstanbul’da yaşayan Macar çocuklarının oluşturduğu dans grubu,  Macar şarap üreticileri katılmışlardır.

Tekirdağ Macar Günü etkinliklerimiz dışında geçen yıl  ayrıca;

Macaristan’dan kentimize gelen konuklarımıza yardımcı olmaya, Macaristan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile ilişkilerimizi sürdürmeye gayret ettik.  Bu süreçte gerçekleşen görev değişikliği ile İstanbul Başkonsolosu Sayın Gabor Kiss Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne atandı. İstanbul’a da Sayın Hendrich Balázs     Başkonsolos olarak atandı.  Kendilerine başarılar diliyoruz. Görevden ayrılarak Macaristan’a dönen Sayın Hovari Janos’a yeni yaşamında mutluluklar diliyoruz.

 

Geçen yıl içinde yaşadığımız bir diğer önemli olayımız da Macaristan Barolar Birliği ve Budapeşte Barolar Birliği Başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretleri oldu.

 

Şimdi de  Macar Günümüzün onüçüncüsünü gerçekleştirmekte olmanın heyecanı içindeyiz. Bu yılın konusunu “MACAR GENERALLER OSMANLI HİZMETİNDE”  Richard Guyon (Hurşit Paşa)  ve  György Kmety  (İsmail Paşa) olarak belirledik. Her ikisinin Türk ve Macar tarihlerindeki önemini anlatan bir konferansımız olacak ve anılarına hazırladığımız kişisel pullarımızı tanıtacağız.  Programın diğer ayrıntılarını yan sütunlarda bulacaksınız.

 

9 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Genel Kurulumuz ile yeni yönetimimizi belirledik.  Yeni Başkan Yardımcımız Op. Dr. Adem Dalgıç (Önceki Belediye Başkanımız), yeni Genel Sekreterimiz de Gazeteci Fatih Erge oldu. Kendilerine hoş geldiniz diyor ve başarılar diliyoruz. Ayrıca kuruluşumuzdan bu yana birlikte zevk ve heyecanla çalıştığımız değerli ağabeyimiz Zeki Varan’a ve değerli meslektaşım Av. Ali İhsan Tertemiz’e  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bütün bu çalışmalarımızda her zaman olduğu gibi Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken ve eşi Nursen Erken ile tüm Erken ailesinin maddi ve manevi katkıları en büyük desteğimiz  ve kolaylaştırıcımız idi.

 

Tekirdağ  XIII. Macar Günü’nün ve  Kiraz Festivalimizin başarılı geçmesini diliyor, saygılar sunuyorum. 12.6.2015

                       

                                               Av. Güneş Gürseler

                                               Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir