[04-Dec-2018 18:23:13 UTC] PHP Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function add_action() in /home/erimonan/public_html/tmdd.org/wp-content/themes/shift/inc/customizer.php:4 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/erimonan/public_html/tmdd.org/wp-content/themes/shift/inc/customizer.php on line 4 Dernek Başkanımızın 10. Yıl Mesajı – TEKİRDAĞ MACAR DOSTLUK DERNEĞİ "Enter"a basıp içeriğe geçin

Dernek Başkanımızın 10. Yıl Mesajı

Değerli hemşerilerim,

Derneğimizin onuncu yılında sizlerle tekrar buluşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Geçen  on yılı Derneğimizin kurumlaşmasını sağlayacak şekilde

değerlendirmeğe çalıştık.  Bu doğrultuda bu yıl “Tekirdağ Macar Günleri”nin  de onuncusunu gerçekleştiriyoruz. Kentimizin kültür yaşamına dahil etmek istediğimiz bu etkinliğe geleneksel bir nitelik kazandırabilmekten  mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu sonuca ulaşmamızda Derneğimizden desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz  ve Belediye Başkanımız olmak üzere tüm kamu görevlilerine, kuruluş temsilcilerine, üyelerimize ve  tüm hemşerilerimize teşekkür borçluyuz. Destek ve katkılarının devamını diliyoruz.

Geçen  yıl  dokuzuncusunu gerçekleştirdiğimiz Macar günümüzde yapılanları hatırlatmak istiyorum:

2011 yılı,  Osmanlı İmparatorluğu’na Macar Ulusal Kahramanı Prens II. Ferenc Rakoczi ile birlikte sığınan ve  misafir edildikleri Tekirdağ’da 1761 yılında vefat eden Mikes Kelemen’in  ölümünün 250 nci yılı idi.   Bu nedenle etkinliklerimizi Mikes Kelemen’i anmaya ayırdık. Hazırladığımız  “MİKES KELEMEN’İN 250. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ  ETKİNLİKLERİ   PROJESİ”  Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklendi. Bu proje kapsamında  Tekirdağ Kiraz Festivali içinde 17, 18, 19 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliklerde;

–  Emil Petrovics’in  “MİKES KELEMEN KANTATI” isimli eserinin CD kaydının çalındı.

– Derneğimiz  tarafından yaptırılan MİKES    KELEMEN ÖZEL PULU’nun tanıtıldı.

– Budapeşte Macar Türk Dostluk Derneği ile ortak yayınımız   “Türkiye’de Kendilerine Sığınma Hakkı Tanınan Macar Mültecilerinin    Özyaşamından Özetler” kitabının tanıtıldı.

– “BİLİNMEYEN MİKES” konulu bilimsel toplantı  düzenlendi  ve bu toplantıda;       Budapeşte Macar Türk Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tibor Toth, Macar Bilimler Akademisi Edebiyat Araştırmaları  Enstitüsü Müdürü Tüskes Gabor,  Budapeşte Macar Türk Dostluk Derneği Başkanı Prof. Dr.  Istvan Vasary sunum yaptılar.

–  Bu kapsamda, eşgüdümlü çalışmalarda bulunduğumuz Budapeşte  Macar – Türk Dostluk Derneği ile birlikte  Mikes Kelemen adının kentimizde bir sokağa verilmesi dileğimizi  Tekirdağ Belediye Meclisi kabul etti ve  sokak tabelasının açılış töreni Dokuzuncu Macar Günü programı içinde yapıldı.

Onuncu Macar Günümüzde destek ve ilgilerinizle gerçekleştirmeyi planladığımız etkinliklerimiz;

  • MİKES KELEMEN ANIT MEZARI’nın açılışı,
  • Mimar Ressam Tamas Pinter’in eserlerinden oluşan “TÖRÖK RAJZOK” kitabının tanıtımı ve imzalanması,
  • Tekirdağ İlindeki orta öğretim öğrencileri arasında düzenlenen “TEKİRDAĞ TARİHİNİN MACAR YAZARI MİKES KELEMEN” konulu kompozisyon yarışmasında derece alanların ödüllerinin Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin konseri ile birlikte verilmesi,
  • Tekirdağ X. Macar Günü anısına PTT’ye yaptırılan özel pul ve özel gün damgasının tanıtımı,
  • Tekirdağ’ın ve derneğimizin tanıtımı amaçlı hazırlanan  magnetin sunumu,
  • Mikes Kelemen’in fahri hemşeri ilan edildiğini belirten Tekirdağ Belediye Meclisi kararının duyurulması şeklinde olacak.

Bilgilerinize sunmak istediğim sevindirici haberlerimiz var;

  • Belediyemizin Macaristan ile kardeş şehir ilişkileri gelişerek sürerken bu kez Macaristan Borsod-Abauj-Zemplen Valiliği ile Tekirdağ Valiliği arasında kardeş valilik ilişkisi kuruluyor.
  • 18 Mart 2012 Cuma günü İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılan törenle Macaristan Başbakan Yardımcısı Dr. Semjen Zsolt tarafından bana Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Altın Haç Devlet Nişanı, Macaristan Cumhuriyeti Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken’e Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Subay Haçı Devlet Nişanı takdim edildi.   Erdoğan Erken, Altın Haç Nişanını daha önce almıştı.

Bu nişanlar her ne kadar şahıslarımıza verilmiş ise de aslında Derneğimize, üyelerimize ve bizleri destekleyen tüm hemşerilerimize verilmiştir.

Gelecek yıl bulaşabilmek umudu ile esenlikler dilerim.27.4.2012

Av. İ. Güneş Gürseler

Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı        

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir